Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.
Филмът „Клас 90“ бе представен на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Той разказва за класовата среща на съученици, дипломирани през 1990 г., които се събират 30 години след завършването на гимназия, но купонът им се оказва равносметка и разголване на старите болки, несбъднатите мечти и настоящите съдби. Сценарият е писан от Станислав Тодоров - Роги и Бойко Боянов, който е режисьор на лентата. Оператор е Мартин Балкански, музиката е на Румен Бояджиев-син.
Работата по филма е започнала преди шест години, когато Бойко Боянов предлага на своя състудент от НАТФИЗ Станислав Тодоров - Роги да работят заедно по сценария, каза след прожекцията Боянов. Историята е изградена първоначално около един главен герой, но при участие в програма за развитие на проекти в Гърция, те получават предложение да опитат да разкажат случващото се през всички герои и възп
На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.
Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,
Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.
Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.
Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.
Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.
Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла
Принц Хари и съпругата му Меган пристигат днес в Колумбия по покана на вицепрезидента Франсия Маркес, предаде Асошиейтед прес.
Те ще вземат участие в няколко събития, включително във форум срещу кибертормоза, съобщиха от канцеларията на колумбийския вицепрезидент.
Двойката, за която това е първо посещение в южноамериканската страна, ще участва в няколко събития в четвъртък и петък в столицата Богота, преди да отпътува за Картахена и Кали, в Карибския и Тихоокеанския басейн на Колумбия, където се очаква да бъде през уикенда.
В столицата Богота принц Хари и Меган ще посетят и училище, където ще "общуват директно с ученици, които изследват цифровия пейзаж и неговото въздействие върху обществото".
Двойката ще присъства и на форум за насърчаване на безопасна цифрова среда, организиран от вицепрезидентството на Колумбия в партньорство с фондац
ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.
По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.
„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.
„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.
Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел
Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.
Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се насладим на зимните хълмове, къщички и пързалки. Нощните пасторални идилии са отново красиви и романтични, а отраженията във водата придават една особена магичност на гледките“, казва Надя Павлова от галерия „Париж“.
По думите й Владимир Шунев се вдъхновява изключително много от природата, даже тя сякаш е един отделен герой в картините му.
„Той е страстен планинар, но обича много и риболова. Затова често рисува очертанията на планините, както е в картината „Конявската планина“, които са съвсем точни спрямо реалността, рисува и Дунава, както и различни езера, реки, тъй като той съпреживява тези места и искрено ги обича“, отбелязава тя.
Владимир Шунев е роден през 1961 г. в гр. Дупница. Има инжeнерно образование, но след 1990 г. се отдава изцяло на изкуството. Художник с над двадесет и пет самостоятелни изложби, множество участия в общи експозиции и пленери, носител на награда за живопис от Регионална изложба „Струма-95“, България и награда за живопис от Международен симпозиум по живопис „Алей-2002“, Ливан.
Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.
Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.
В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.
Входът за празничния концерт ще бъде свободен.
Скелетът на Вулкан, 20,5-метров апатозавър, беше продаден в Париж за 4,7 млн. евро, което го прави една от най-скъпите подобни сделки на търг във Франция, съобщи ДПА.
Рекордът обаче остава за Големия Джон, който през 2021 г. бе продаден за 6 млн. евро в Париж.
„Вулкан“, състоящ се от над 80% оригинални кости, беше оценен на 3 до 5 млн. евро преди продажбата. Продажната цена от 4,7 млн. евро не включва данък добавена стойност и таксата на аукционера.
Новият собственик, френски колекционер, възнамерява да предостави скелета на музей или научна институция.
Пазарът на вкаменелости процъфтява, което се подчертава от рекорда през август 2024 г. на скелет на стегозавър на възраст 150 милиона години, продаден за около 43 милиона евро на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк.
Художникът Чавдар Драгиев ще представи петата си самостоятелна изложба "Под скалите".
Тя ще бъде представена на 17 октомври в галерията на първия етаж на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен, съобщи авторът на художествената експозиция.
Той заяви, че заглавието "Под скалите" е избрано защото под скалите е село Кюлевча, откъдето е родът му.
"Скалите са били част от моя живот, винаги ги е имало, те са вечни, нещо като ориентир. Хората се сменят, а те си остават", каза още Драгиев.
Той поясни, че в картините си търси скритите образи, че в скалите има съхранени много легенди и митове.
"Скалите са достатъчно известни, аз просто съм съпричастен към тях. Мен ме е вълнувало да изразя своите чувства", допълни художникът.
В изложбата ще бъдат включени фигурални композиции и пейзажи, съобщи Драгиев. Той поясни, че е формиран като ил
Всяка от неговите песни е глътка любов. Отпиваш и разбираш, че само една не е достатъчна. Защото вкусът на тази любов е истински, опияняващ и е разказан с езика на най-красивото изкуство – музиката.
Думите са на почитател, след концерта на Ед Шийрън в София. Неслучайно, британската преса казва за него, че е върнал поп музиката на земята.
На 31 август, на стадион „Васил Левски“, 60 000 души едновременно се приземяваха и извисяваха – имаше танцуващи, пеещи, плачещи... А дъждовното време сякаш дойде, за да напомни, че Ед идва именно от Острова, коментираха зрители.
В продължение на почти два часа и половина, най-голямото спортно съоръжение у нас приличаше на многоцветна приказна атракция от „Дисниленд“, озвучена с гласа на Ед Шийрън. Той самият имаше вид на момче. Беше облечен с дънк
Тази година 40 млади изпълнители участват в младежките сцени на „Банско джаз фестивал“, каза Илиана Щерева-Иванова, която е сред организаторите на фестивала.
Младежите са от музикални училища в цялата страна. Нямаме ограничение нито за възраст, нито за място, стига наистина да се занимават сериозно с музика, каза тя.
Сцените „Млади таланти“ се провеждат за четвърта поредна година в рамките на фестивала. Щерева обясни, че през февруари се обявява селекция и се събират готови проекти на млади хора, които се занимават професионално с музика. Нямаме ограничени за възрастта, всеки, който се чувства млад може да участва в тази селекция, посочи тя.
Комисия, която е съставена от менторите на джаз академията, подбира готови проекти и те получават правото да участват както на младежката сцена в парка всеки ден, така и в младежката „Банско джаз академия“, к
/ВСР